Ahşap İşleme Makinesi Operatörü Nasıl Olunur?

0 23

Her meslek grubunda olduğu gibi Ahşap Cnc Makinesini kullanmak da uzmanlık gerektirmektedir. Bu mesleği tercih etmek isteyen kişilerin hangi şartlara sahip olması gerektiği ve hangi eğitimlerden geçmesi gerektiği büyük önem taşımaktadır. Öncelikle bir el beceresi gerektiren bu mesleği icra etmek isteyen kişinin ahşap işleme makineleri ile ilgili bilgi sahibi olması şarttır.

Ahşap İşleme Cnc Makinesi Operatörü olmak isteyen kişinin hem teknik resim çizip hem de ölçülendirebilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu mesleği icra etmek isteyen kişiler iş güvenliği konusunda yeterli eğitimleri almış olmalıdır. Zira Ahşap İşleme Cnc Makinesi Operatörü mesleği için iş güvenliği için yeterli bilgilere sahip olmak oldukça önemlidir.

Bu meslek tanımı itibariyle hem el ile hem de çeşitli makineler yardımıyla işlenmek istenen mobilya parçalarını rendeleyebilmeli, sistireleyebilmeli, zımparalayabilmeli ve temizleyebilmelidir. Ahşap işlerken sürdüreceği bu işlemleri aldığı iş güvenliği eğitimindeki bilgileriyle birlikte sürdürebilmelidir. Dolayısıyla bu mesleği icra etmek isteyen kişinin birçok anlamda nitelikli olması gerekmektedir.

Ahşap işleme makinesi operatörü olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de bu meslek için belirli bir eğitim düzeyinin aranıp aranmadığıdır. Sektöre göre değişiklik gösterebileceği gibi operatörlük mesleği için aranan eğitim düzeyi minimum ilkokul mezunudur. Ayrıca bu meslekte ayrı ayrı sektörlerde çalışabildiği için gruplara ayrılmaktadır. Her gruba uygun bir sektör belirlenmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.