Belgelendirme Kuruluşları ve Akreditasyon

0 29

Akredite olmuş bir belgelendirme kuruluşu, yetkili ve tüm dünyada geçerli ISO sertifikaları vermeye yetkilendirilmiş kuruluş demektir. Akredite belgelendirme kuruluşları ISO’nun IEC 17021-1 standardına göre hazırlanırlar. Akreditasyon kuruluş yetkisi kısaltılmış adı IAF olan uluslararası akreditasyon federasyonunca değerlendirilirler. IAF’ın istediği belgeler ve ISO 17021 standardına uygunluk hazırlıkları tamamlanan kuruluşlar akredite olmak üzere kontrol denetimlerine tabi tutulur.

Belgelendirme kuruluşunun yetkilendirilmesi birden fazla denetim ve kontrol ile belki bir yılı aşan hazırlık ve ciddi maliyetler ortaya çıkarabilir. Adlbelge aynı anda belgelendirme ve danışmanlık hizmeti yasal olmadığından eğitim, danışmanlık ve belgelendirme konularında ortak bir kılavuz firmadır.

Akreditasyon ile Sertifikasyon Arasındaki Fark

Sertifikasyon bir kuruluşun, sürecin veya hizmetin belirtilen standard gereksinimlerine uygunluğunun yetkilendirilmiş üçüncü bir tarafça doğrulanmasını gösteren belgelerdir. Öte yandan akreditasyon ise, ISO 17021 standartına göre çalışma yeterliliğinin resmi olarak tanınması durumudur.

ISO 9001 ve ISO 14001 gibi uluslararası standartlar geliştiren bir organizasyondur. Bunlara ek olarak ISO, bu standartların sertifikasyonları ile doğrudan ilgilenmez, hazırlıkları ile ilgilenir. Belgelendirme işlemleri harici yetkili kuruluşlar tarafından yapılır. ISO sertifika veren bir kurum değildir.

Sertifikasyon, ürün veya hizmetinizin müşterilerinizin beklentilerini karşıladığını göstererek güvenilirlik katmak için yararlı bir araç olabilir. Bazı endüstriler için sertifika yasal veya ihale mevzuatlarına dayalı bir gerekliliktir.

Belgelendirme Kuruluşunu Seçmek

Bir belgelendirme kuruluşu seçerken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Birkaç belgelendirme kuruluşundan teklif alınması,
  • Sertifikasyon kuruluşunun yetkinlik (akreditasyon) sertifikasının olması,
  • Akredite olup olmadığını kontrol edin. Akreditasyon zorunlu değildir ve akreditasyon olmaması saygın olmadığı anlamına gelmez, ancak bağımsız yeterlilik onayı sağlar.
  • Akredite bir sertifika kuruluşu bulmak için, TÜRKAK akreditasyon kurumunun web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Akreditasyon, sertifikasyon kuruluşlarının ulusal ve uluslararası standartların ve yönetmeliklerin gerekliliklerine uygun olarak faaliyeti denetlemek ve onaylamak için teknik olarak yetkin olduğunu pazara gösterir.

Akredite sertifika hizmetlerinin kullanıcıları, kullanılan işlemlerin kalitesine, personelin yeterliliğine ve sonuçların güvenilirliğine ve doğruluğuna güvenebilirler. Giderek artan bir şekilde kamu ve özel kuruluşlar, karmaşık tedarik zincirlerinin izlenebilirliğini sağlamak için sözleşmelerde akredite sertifikalar belirlemektedir. Teknik yeterliliğinizi akreditasyon yoluyla göstererek kendinizi rakiplerinizden farklı kılabilirsiniz.

Yalnızca UKAS onaylı sertifikalar, UKAS akreditasyon logosunu taşırlar. Logoların ikili bir rolleri vardır. Belgelendirme kuruluşlarının yetkinliklerini göstermelerine ve sertifikasyon hizmetleri tüketicilerinin kalite sağlayıcılarını kolayca tanımalarına olanak tanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.