Dizi ve Film İncelemeleri

0 27

Her geçen gün bir yenisi çıkan gerek beğenileri toplayan gerekse eleştiri yağmuruna tutulan dizi ve filmler için çeşitli inceleme ve analizler yapılmaktadır. Özellikle seyircilerin çoğu dizi veya filmi izlemeye başlamadan önce konusundan ziyade incelemesine de göz atmaktadır. Bu da çeşitli kişiler tarafından dizi inceleme ve film inceleme konu başlıklarıyla bir yazım gerçekleştirmesine sebep olmaktadır. Peki seyirciler yapılan incelemenin nitelikli olup olmadığına nasıl karar vermelidir? İlgili bir şekilde aktif olarak dizi ve film izleyen seyirciler nitelikli incelemenin ne olduğunu bilse de maalesef herkes bu konuda bilgi sahibi olamıyor.

Doğru ve nitelikli bir dizi veya film incelemesi öncelikle bilgi verici olmalıdır. Seyirciyi yapılan inceleme ile ikna etmeli aynı zamanda da eğlendirmelidir. Hemen hemen her incelemede yapılan en büyük hata dizi veya filmin hikayesini çok fazla açık ederek anlatmaktır. Nitelikli incelemeler seyircinin heyecanlanacağı noktaları yakalamalı ama heyecanını doyurmamalıdır. Seyircide belirgin bir merak uyandırarak dizi veya filmi izlemeye itmelidir.

Tabii sadece yapılan inceleme değil dizi konuları ve film konuları da büyük önem taşımaktadır. Konuları anlatırken merak uyandırmak için o dizi veya filmin önem taşıyan noktaları atlanmamalıdır. Sonuç olarak bir dizi ve film incelemesi için önemli dört nokta bulunmaktadır. Dizi veya film incelemesi seyirciye; bilgi vermeli, heyecanlandırmalı, eğlendirmeli ve ikna etmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.