Tazminat Davası, Tapu İptal Davası ve İsim Değiştirme Davası

0 38

Kıdem tazminatı işçiler için bir sosyal güvence olup, işten çıkma veya çıkarılma durumlarında tutunabilecekleri en büyük daldır. İhbar tazminatı ve kıdem tazminatı hesaplama işten ayrılan bireyler için oldukça önemli hususlardır. İşe başlama tarihi, işten ayrılma tarihi, alınan brüt ücret, aylık yardımlar, ihbar günü gibi bir çok husus net tutarı belirlediği için otomatik olarak bu hesaplamaları yapan tazminat hesaplama araçları kullanmakta fayda vardır.

İşçiler için tazminat hesaplama ne kadar önemli ise, mal sahipleri içinde hatalı gayrimenkul tapuları o kadar önemlidir. Tapuya ait hatalı veya hukuka aykırı bir tescil mevcut olduğu durumlarda tapu iptal davası açılarak yetkili mahkeme tarafından düzeltme talep edilebilmektedir. Tapu iptal davaları; mirastan mal kaçırma, hukuki ehliyetsizlik, irade bozuklukları ve vasiyetnamenin gerçersizliği sebepleri ile açılabilir.

Son olarak değinmek istediğimiz hukuki konu ise, isim değiştirme davası. Günümüzde bir çok kişi isim değiştirme davası için hukuk bürolarına ve avukatlara başvuruyor. İsim değiştirme talebinin temelinde yatan nedenlerden bazıları ise; alay edilmeye müsait bir isme sahip olmak, bir suçlu ile aynı isim ve soyisme sahip olmak veya ahlak kurallarına uygun olmayan ve telafuzu zor olan bir isme sahip olmaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.