Whatsapp’ta Kalitesi Bozulmadan Görüntü Gönderme

0 58

Günümüzde en popüler mesajlaşma yeri Whatsapp Neredeyse 1 milyona yakın kullanıcısı var. Artık insanlar normal mesajlaşmak yerine genelde Whatsapp tercih ediyorlar. Bunun birçok sebebi var tabi; karşındaki kişinin cevrimiçi olup olmadığını görmek, mesajların okundu bilgisi, daha hızlı gönderilen mesajlar, anında iletilebilen görüntüler, görüntülü konuşmalar…

Whatsapp’ta Kalitesi Bozulmadan Görüntü Gönderme

Peki, Whatsapp’ta Gönderilen Resimlerin Kalitesi Neden Düşük Oluyor?

Whatsapp’ta attığımız fotoğraflar aslında bizim çektiğimiz yüksek kaliteli fotoğraflar değiller. Whatsapp kendince fotoğraflarda tasarruf etmek için sıkıştırma yöntemini kullanıyor. Bunu anlamak bazen zor olabiliyor.

Bu sıkıştırma esnasında güvenlik için görüntülerin gbs gibi bazı bilgilerini de siler. Ve bu işlem fotoğrafın yapısını bozar. Fakat resmin asıl boyutunda herhangi bir küçülme gözlenmez. Normalde bir resmi sıkılaştırsan boyutu küçülür. Demek ki whatsapp bunu yaparken kendi özgü bir yöntem kullanıyor.

Whatsapp’ta Görüntü Kalitesinin Bozulmasının İyi Yanları

Gelen fotoğraf sizin için önemli değilse bakıp geçersiniz ve telefonda fazla yer kaplamaz. Fotoğrafı indirirken fazla internet harcanmaz. Bilinenin aksine sadece gelen görüntüler değil gönderilen görüntülerde internetinizi harcar.

Whatsapp’ta Görüntü Kalitesinin Bozulmasının Kötü Yanları

Resim üzerine yazılar varsa ve küçükçe okunması zorlaşır. Eğer bu yazıların çıktı halini alacaksa pek bir işe yaramaz görüntü kalitesi düşük olduğu için okunmakta zorlanılır. Uzak çekimlerde netlik iyice bozulur. Resmi yaklaştırıp oradaki herhangi bir yazıya bakacak olursak göremeyiz.

Whatsapp’ta Kalite Bozulmadan Görüntü Nasıl Göndeririz?

Bunun çok basit bir yönetimi var aslında. Sadece diğer gönderim şekline göre biraz daha uzun bir işlem. Whatsapp’ta görüntü göndermek istediğiniz kişiyi seçin Sohbet sayfasında altta kamera simgesini değil yanındaki ataç simgesini tıklayın Açılan sayfada belgeyi seçin Belgeler sayfasında diğer belgelere göz at ı seçin. Oradan telefon hafızası olan alanı seçin.

Genelde fotoğraflar DCİM klasöründe bulunur Karşınıza çıkan sayfada telefonunuzdaki görüntü klasörünüz bulunur. Kamera vs. gibi. İstediğiniz klasörü seçin ve oradan istediğin görüntüyü seç. Gönder. Böylece görüntüyü belge şeklinde göndermiş oluruz ve kalite bozulmaz. Eğer birden fazla görüntüyü aynı anda göndermek istiyorsak telefonumuza farklı uygulamalar yüklememiz gerekiyor. Daha kaliteli fotoğraflar için yapın derim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.